Dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne?

Zbyt rzadko pamiętamy o tym, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, co zdrowie fizyczne. A przecież od najmłodszych lat znamy popularną frazę „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Troska o obie te sfery sprawi, że nasze życie będzie przebiegało bez większych zakłóceń i niepotrzebnych anomalii. Pozwoli to czerpać z niego pełnymi garściami.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Człowiek zdrowy psychicznie to osoba, która ma poczucie własnej wartości, autonomii wobec innych, niezależność w podejmowaniu decyzji, świadomości własnych odczuć, celów i potrzeb. To osoba, która nawiązuje i wzmacnia relacje międzyludzkie, dobrze funkcjonuje w swojej sieci społecznej i stara się realizować i rozwijać swój potencjał intelektualny. To również zdolność do realistycznego poznania otaczającej rzeczywistości, osądzania jej i krytycznego podejścia – do świata i do siebie. Dobrostan psychiczny to poczucie spełnienia i satysfakcji z życia, a także niski poziom stresu.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

O stan zdrowia psychicznego można dbać na przeróżne sposoby, są one bardzo łatwe w zastosowania. Przede wszystkim ważny jest odpoczynek i odpowiednio długi sen. Należy zadbać o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7– 9 godzin na dobę. Zbyt krótki sen źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Ważne jest zdrowe odżywianie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego odżywiania.

Aktywność fizyczna również ma duży wpływ na naszą psychikę. Może to być spacer, jazda na rowerze czy kurs tańca. Ważne, żeby ruszać się regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Należy unikać używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, ale również napoje energetyzujące czy kawa. Negatywne skutki po ich zażyciu mogą utrzymywać się kilka dni, tygodni czy miesięcy. Jednym z ważniejszych czynników wpływających na stan zdrowia psychicznego są stosunki społeczne. Pielęgnowanie relacji z bliskimi daje nam dużo, ponieważ przy nich nie czujemy skrępowania i możemy być sobą. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

Helping Hand – wsparcie psychologiczne online

Korzyści ze zdrowego „ducha”

Utrzymanie psychicznej równowagi poprzez własną troskę, poprawę zachowań czy rozwiązanie problemów, daje poczucie względnej stabilności i kontroli własnych działań. Sprzyja to lepszej organizacji czasu, a także zwiększa efektywność wykonywanych zadań. Nie wspominając o tym, o ile lepiej i łatwiej będzie się nam wstawało rano z łóżka i witało nowy dzień. Nie będziemy popadali w konflikty z innymi, a dobre relacje przełożą się na nowe, ciekawe doświadczenia. Brak zmartwień na tle psychicznym sprawi, że będziemy otwarci na nowe wyzwania i będziemy chętnie dążyć do wyznaczonych celów. Poprawi się stan naszego zdrowia fizycznego, ponieważ zaczniemy się lepiej wysypiać i mniej stresować.