hourglass on dark background, vintage wooden and color tone

Bycie cierpliwym to dla wielu osób obce pojęcie w dzisiejszych czasach. Obecnie jest wielu ludzi, którzy mają trudności z rozwijaniem cierpliwości. Cierpliwość wiąże się z naszym charakterem co w skrócie oznacza, że jedni mają jej więcej, a inni mniej. Nie jest łatwo być cierpliwym. Nie oznacza to jednak, że takie zadanie jest niemożliwe do wykonania. Zasadniczo jest ona pewnym stanem mentalno-emocjonalnym. Według niektórych cierpliwość to umiejętność czekania – pozwala nam ona docenić czas jaki mamy. Jednak inni uważają, że wcale to nie jest prawda. Mówią: ,,Cierpliwość to nie umiejętność czekania, ale umiejętność utrzymania dobrej postawy podczas oczekiwania.” Kto zatem ma rację?

Aby być osobą cierpliwą, która naprawdę ma zdolność spokojnego czekania i ulgi, musimy zrozumieć kilka rzeczy:

1. Nie możemy niczego kontrolować

Kontrola daje nam poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza lęk i niepokój. Są to negatywne emocje, które pragniemy unikać za wszelką cenę. Prawdą jest jednak to, że nic nie może być kontrolowane w naszym życiu. Rzeczy i ludzie przychodzą i odchodzą, a my nie mamy na to większego wpływu. Potrzeba kontrolowania wszystkiego i wszystkich jest niczym innym jak mechanizmem obronnym. Ale jest on niestety zawodny…
Ludzie, którzy nie są zbyt cierpliwi, zwykle kontrolują i chcą zrobić wszystko, co konieczne, aby ten czas oczekiwania był jak najkrótszy. Ale to nie jest zdrowe. Pośpiech prowadzi tylko do zmęczenia, stresu, gniewu

2. Aby pielęgnować cierpliwość, musisz mieć odpowiednią postawę

Staje się wtedy jasne, że ludzie z niewielką cierpliwością są na wpół wściekli i mają niewielką tolerancję na frustrację. . Pozytywne nastawienie pomaga wiele zdziałać. Zamiast napełniać się negatywną energią zadaj sobie pytanie: „Jak mogę wykorzystać tę sytuację?” Jeśli to nie działa, możesz sobie powiedzieć: ,,Być może ten czas jest mi dany przez wszechświat z jakiegoś powodu, więc zamierzam wykorzystać go na swoją korzyść.”

Cierpliwość pokazuje się w pokoju, z którym zakłada się, że czas oczekiwania jest czasem na naszą korzyść. Kultywowanie cierpliwości będzie ci służyć we wszystkich aspektach twojego życia, zarówno w okolicznościach, które się pojawiają, jak i w realizacji twoich celów. Tak więc, krok po kroku, naucz się ją rozwijać.

1 thought on “Jak być cierpliwym?

  1. Bycie niecierpliwym działa na naszą niekorzyść. W czym tak naprawdę pomaga to nam w życiu? Prawdopodobnie jak będziemy pośpieszać drugą osobę, to się zirytuje.

Comments are closed.