10 korzyści wynikających z praktykowania medytacji

Medytacja jest stosowana od setek lat przez osoby poszukujące wewnętrznego spokoju, oświecenia i przerwy od stresów życia codziennego. Praktyka medytacji ma na celu przynieść korzyści umysłowi, ciału i duchowi na wiele sposobów. 

Wiele obszarów naszego życia jest pozytywnie dotkniętych przez medytację, w tym mindfulness, zarządzanie stresem, zdrowie fizyczne, kreatywność, redukcja lęku, zarządzanie relacjami, umiejętności rozwiązywania problemów i ogólne spojrzenie na życie.

Jakie są korzyści z medytacji?

  1. Uważa się, że pomaga promować zdrowy układ sercowo-naczyniowy, ponieważ spowalnia tętno i tempo oddychania, a także zwiększa przepływ krwi do serca. Ma również wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie stresu, oba te czynniki sprzyjają dobremu samopoczuciu układu krążenia.
  2. Medytacja może pomóc osobom z przewlekłymi chorobami zarządzać ich stanami psychicznymi poprzez zmniejszenie poziomu stresu, co jak wiadomo prowadzi do zdrowego umysłu i ciała.
  3. Regularne wykonywanie ćwiczeń umysłu i ciała może pomóc wzmocnić układ odpornościowy danej osoby poprzez stymulację przepływu krwi, wywołanie relaksu i pomoc w eliminacji wolnych rodników, które jak wiadomo powodują uszkodzenia komórek.
  4. Wykazano w wielu badaniach, że medytacja może zmniejszyć reakcję osoby na ból. Może to być szczególnie korzystne dla osób z przewlekłą migreną, fibromialgią i innymi schorzeniami, w których dyskomfort jest odczuwany regularnie.
  5. Ludzie, którzy medytują codziennie mogą stwierdzić, że poprawili swoją samoocenę i mają bardziej pozytywne spojrzenie na życie. Może to być spowodowane wieloma czynnikami fizjologicznymi, takimi jak zwiększony poziom serotoniny, a także wyraźniejsze poczucie siebie pochodzące z introspekcji.
  6. Osobom z lękami lub fobiami może pomóc medytacja, ponieważ trening umysłu i ciała może pomóc ludziom w rozwiązaniu ich wewnętrznych problemów.  Dodatkowo na fobie można zastosować alternatywne sposoby jak hipnoza lub chromoterapia.
  7. Medytacja przynosi wiele korzyści dla umysłu, ponieważ zwiększa kreatywność, wzmacnia zdolność koncentracji i poprawia pamięć. Co więcej, łagodzące stres korzyści płynące z praktyki od wielu lat pomagają biznesmenom i kobietom zmniejszyć stres w pracy.
  8. Ludzie, którzy medytują, mogą również stwierdzić, że są bardziej współczującymi ludźmi, ponieważ introspekcja ma wielki potencjał promowania empatii.
  9. Medytacja może pomóc ludziom pogłębić ich duchowe połączenie z wyższym ja lub po prostu stać się bardziej świadomym, że mają duchową stronę. Dziś wiele osób niestety pomija ten aspekt siebie.
  10. Pomaga żyć w chwili obecnej, puszczając zmartwienia dotyczące przeszłości lub przyszłości, co pomaga ludziom osiągnąć bardziej spełnioną egzystencję.