Depresja

depresja

Depresja to obecnie bardzo często występująca choroba, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto poznać najważniejsze objawy depresji oraz sposoby leczenia, gdyż wiele osób nie jest w ogóle świadomych tego, że chorują na depresję.

Czym jest depresja?

Depresja to przewlekła choroba, która objawia się przede wszystkim znacznie obniżonym nastrojem. Osoby cierpiące na depresję mają bardzo mało energii, czują się zmęczone i trudno jest im wykonywać zwykłe codzienne czynności. Pojawienia się depresji powoduje występowanie swego rodzaju błędnego koła. Osoba cierpiąca na depresję robi bardzo mało, zaniedbuje codzienne powinności a przez to jeszcze bardziej pogarsza się jej nastrój i samoocena.

Na depresję chorują osoby w bardzo różnym wieku. Mogą to być zarówno dorośli, seniorzy jak i nastolatkowie i dzieci. Niezmiernie ważne jest aby odpowiednio wcześnie rozpoznać depresję i zacząć ją leczyć. Równie istotne jest to aby zaprzestać ukrywania depresji i nie traktować jej leczenia jako czegoś wstydliwego. Jest to choroba przewlekła, taka jak każda inna i należy ją leczyć u lekarzy specjalistów.

Jakie są główne objawy depresji?

Depresja objawia się przede wszystkim obniżonym nastrojem i brakiem chęci do życia. Bardzo często występuje płaczliwość, utrata apetytu oraz zaburzenia snu. Osoby cierpiące na depresję są smutne brakuje im energii i napędu do działania. Chorobie tej bardzo często towarzyszy także poczucie winy.

Jak leczyć depresję?

Depresja bardzo często pojawia się w wyniku doświadczenia trudności życiowych takich jak: śmierć kogoś bliskiego, rozwód, utrata pracy czy problemy zdrowotne. Jednocześnie może ona pojawić się także bez wyraźnego powodu. W jednym i drugim przypadku trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie. Jeśli więc dana osoba widzi u siebie objawy charakterystyczne dla depresji, które nie ustępują od kilku tygodni, to należy zgłosić się do lekarza psychiatry. Jest bardzo ważne aby nie leczyć depresji u lekarzy rodzinnych, ponieważ nie mają oni aktualnej wiedzy na temat sposobów leczenia depresji oraz dostępnej farmakologii.

A jeśli spojrzysz na stronę informacjeonline.pl, dowiesz się, dlaczego zdrowie i dieta to nasza domena.

Lekarz psychiatra na pierwszej wizycie przeprowadza wywiad z pacjentem. Pyta zwykle o objawy choroby, występowanie innych chorób przewlekłych oraz o występowanie chorób psychicznych w rodzinie. Następnie lekarz psychiatra podejmuje decyzję czy w danym przypadku wystarczy psychoterapia, czy trzeba będzie włączyć leczenie farmakologiczne a może konieczne będzie zastosowanie tych dwóch metod jednocześnie. W przypadku bardzo zaawansowanej i nieleczonej depresji niekiedy konieczne jest skierowanie pacjenta na pobyt szpitalny. Depresję leczy się przy pomocy leków podwyższających nastrój. Osiągają one swoje pełne działanie dopiero po kilku tygodniach, dlatego jest bardzo ważne aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

U części pacjentów konieczne jest także włączenie leków uspokajających oraz leków nasennych. Każdy pacjent otrzymuje także zalecenia aby szczególnie dbał o siebie w czasie leczenia depresji. Należy więc zatroszczyć się o higienę snu i zdrowe odżywianie. Osoba cierpiąca na depresję powinna jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Pomimo tego, że tacy pacjenci mają tendencję do izolowania się, powinni starać się jak najczęściej przebywać w towarzystwie życzliwych osób, co bardzo ułatwia wychodzenie z depresji.