Jak wygląda wizyta u psychologa?

Family therapy. Professional psychologist taking notes at couple meeting with patients

Pierwszej wizyty u psychologa nie należy się bać. Nie będzie wypytywał o intymne szczegóły z życia i nie będzie drążył dotkliwych tematów, jeśli na to nie pozwolisz. Współpraca z dobrym psychologiem w pierwszej kolejności opiera się na twoim poczuciu komfortu. Nie stresuj się i pamiętaj, że osoba siedząca naprzeciwko Ciebie jest tam, żeby Ci pomóc. A jeśli coś Ci się nie spodoba, zawsze będziesz mógł zrezygnować.

Psycholog nie przepisuje leków


Psycholog nie może przepisać leków, chyba że ma też skończone studia medyczne. Nie idziesz do niego po receptę, ale po pomoc i ewentualną diagnozę. Nie oczekuje jednak, że już po pierwszym dnu uda Ci się dowiedzieć, co Ci jest i jak zacząć się leczyć. Praca z psychologiem to długi proces, który w pierwszej kolejności skupia się na namówieniu Cię do otwarcie i rozmowy. Jeśli nie powiesz prawdy, bo będziesz się wstydził albo bał, psycholog nigdy nie określi, jak może Ci pomóc. Po leki i szybkie rozwiązania powinieneś udać się do psychiatry, ale nawet on może niczego nie postanowić po pierwszej wizycie.

Wizyta opiera się na rozmowie


Kiedy wybierasz się do psychologa, musisz przygotować się na długą rozmowę. Pierwsza wizyta służy nie tylko przekonaniu się, czy dany specjalista będzie spełniał twoje potrzeby. Psycholog podczas jej trwania analizuje twoje zachowanie i jeśli czuje, że nie chcesz z nim współpracować, może odmówić dalszej współpracy. Nie musisz opowiadać historii swojego życia już na pierwszym spotkaniu, ale musisz być gotowy na odpowiadanie na konkretne pytania. Psycholog nie będzie mógł zacząć swojej pracy, jeśli nie powiesz mu szczerze, z czym masz problem i czego oczekujesz od waszej współpracy.

Psycholog skupia się na źródle problemu


Psycholog nie walczy z depresją samą w sobie, tylko z jej przyczynami. Każda choroba dotykająca psychikę ma swoją przyczynę, prawie nigdy nie pojawia się ona sama z siebie. Psycholog stara się odkryć, w czym może być problem i jak może pomóc swojemu pacjentowi. Nie gwarantuje pewnych i szybkich rezultatów. Niektóre osoby trafnie Cię zdiagnozują, ale nie będą w stanie Ci pomóc, a inne w ogóle nie trafią i rozpoczną nieadekwatne leczenie. Twoje rezultaty w dużej mierze zależą od twojego zaangażowania i otwartości, ale wybór psychologia też jest ważny. Nie marnuj czasu na osoby, przy których nie czujesz się komfortowo.

1 thought on “Jak wygląda wizyta u psychologa?

  1. Nie wiedziałam, że psycholog nie może przepisywać żadnych leków. Zaskakujące jest, że nie jest to zawód pełnoprawnego lekarza.

Comments are closed.