Dlaczego ciężko jest nam zerwać toksyczne relacje?

Zrywanie związków z osobami, które nam szkodzą, zawsze jest dla nas ciężkie. Niestety może to wynikać z naszego podejścia do nich, choć toksyczna osoba sama może nie pozwalać nam odejść.

Czasami jednak możemy zerwać daną relację w bardzo prosty sposób, ale coś wewnętrznie nas przed tym powstrzymuje. Uświadomienie sobie tego, o co chodzi w naszym przypadku, jest pierwszym krokiem ku lepszemu życiu. Artykuły, które ułatwią zrozumienie określonych sytuacji znajdziesz w serwisie www.zagadka.pl.

Zdążyliśmy się do kogoś przyzwyczaić

Przywiązanie to bardzo silna emocja i ciężko jest nam z niej zrezygnować, szczególnie jeśli ostatnie lata naszego życia kręciły się wokół toksycznej osoby. Okazuje się, że bardzo dużym problemem jest dla nas zerwanie więzi z kimś naprawdę nam bliskim, nawet jeśli ta osoba nas rani.

Strach przed samotnością motywuje nas do tego, żeby znosić wszystko, co na nas spada, tylko po to, żeby nie zostać odciętym od ludzi. Dotyczy to szczególnie osób, które dla tej jednej osoby zerwały wszystkie inne znajomości i poświęciły sporo czasu na budowanie z nią relacji. W naszych oczach zwyczajnie nie opłaca się nam jej zrywać.

Nie mamy wsparcia od naszych bliskich

Często boimy się sami zerwać relację z toksyczną osobą, a do tego cały proces utrudniają nam nasi bliscy. Dotyczy to zwłaszcza toksycznych związków, gdzie nasi rodzice lub inni członkowie rodziny uważają, że nasz partner jest wspaniały i żal byłoby się go tak po prostu pozbywać.

Jesteśmy namawiani, żeby nie niszczyć takiego pięknego związku albo wręcz naskakują na nas, wmawiając nam, że to w nas jest problem i że to my za mało się staramy. To bardzo mocno podważa w naszych oczach sens podejmowanych przez nas działań, a co za tym idzie, łatwiej przychodzi nam zrezygnowanie z zerwania takiej znajomości.

Każda znajomość może się przydać

Wielu z nas przed zerwaniem toksycznych znajomości powstrzymuje przekonanie, że każda znajomość niesie za sobą jakąś wartość, szczególnie jeśli dana osoba osiągnęła więcej niż my albo ma większe życiowe doświadczenie. Niestety takie myślenie nie tylko uniemożliwia nam zerwanie toksycznej relacji, ale to tego zmusza nas do ciągłego bycia blisko danej osoby, co może negatywnie się na nas odbić.

Czasami lepiej jest spalić za sobą niechciany most, niż stać na nim i czekać, aż się pod nami zawali. Nie bój się, że stracisz jakąś okazję, bo być może dzięki temu twoje zdrowie psychiczne i duchowe się w końcu poprawi.