Czym jest pułapka odwlekania i jak w nią wpadasz?

Kiedy masz możliwości, na rozpoczęcie czegoś nowego, co zupełnie zmieni twoje życie, przeważnie wpadasz w pułapkę odwlekania. Skutecznie odciąga Cię ona przez dłuższy czas od planu, który tworzysz w swojej głowie, aż będzie za późno, żeby cokolwiek zacząć.

Ostatecznie jednak przekonujesz się, że dobrze było czekać, bo nie zacząłeś inwestować w coś, co by się nie udało, nie przejmując się tym, że właśnie zmarnowałeś swoją wielką szansę.

Masz jeszcze dużo czasu, żeby nadrobić zaległości

Przekonanie, że co się odwlecze, to nie uciecze, jest często błędne. Przekładanie ważnych spraw na późniejsze terminy tylko dlatego, że tak jest Ci wygodniej, ostatecznie doprowadza do nawarstwiania się wielu spraw, przez co nie możesz skupić się na odpoczynku czy inwestowaniu w siebie. Podobnie działa to w przypadku planowania wprowadzenia zmian do swojego życia.

Im dłużej to odkładasz, w obawie przed ewentualnymi negatywnymi skutkami albo wysiłkiem, który będziesz musiał włożyć w cały proces, tym bardziej oddalasz się od lepszej przyszłości. Kiedy odwlekasz wszystko wystarczająco długo, nie czujesz już potrzeby zmian.

Staraj się robić od razu krótkie zadania

Jeśli coś ma Ci zająć mniej, niż pięć minut, zrób to od razu, kiedy pojawia się do tego okazja. Jeśli wypracujesz w sobie zdrowy nawyk reagowania na pojawiające się wyzwania od razu, trudniej będzie Ci wpaść w pułapkę odwlekania. Może się jednak zdarzyć, że nie będziesz w stanie wykonać czegoś od razu, być może ze względu na porę albo miejsce, w którym dana czynność musi zostać wykonana.

Zapisz sobie to, co musisz zrobić i pamiętaj, żeby się tym zająć, nawet jeśli dana czynność wydaje Ci się nudna albo niepotrzebna. Odkładanie rzeczy i tak będą musiały zostać przez Ciebie wykonane, a im szybciej, tym lepiej.

Im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej skończysz

Pułapka odwlekania każde nam myśleć, że w zasadzie nic złego się nie stanie, jeśli przez kilka dni nie weźmiemy się do pracy. Jednak jest to błędne założenie. Im szybciej się za coś zabierzemy, tym szybciej zostanie to wykonane. Jeśli nie będziemy tracić czasu w pracy, pod koniec dnia będziemy mieć więcej czasu dla siebie, a na drugi dzień nie pojawimy się w zakładzie w stresie i z obawą o zbliżających się terminach.

Jeśli odpowiednio zaplanujemy sobie pracę i nie pozwolimy, żeby nasze obowiązki nas przerosły, będzie nam znacznie łatwiej poradzić sobie w sytuacji, w której zupełnie nie będzie nam się chciało za nic zabrać.

Więcej artykułów dotyczących ludzkiej psychiki znajdziesz w serwisie https://www.oblawa.pl/.