Niebezpieczeństwa związane z przewlekłą depresją – to warto wiedzieć

Przewlekła depresja lub dystymia jest o wiele bardziej niebezpieczna niż sama depresja. Osoba cierpiąca na tę chorobę może prowadzić pozornie normalne życie i nie wykazywać żadnych widocznych objawów, chociaż pod względem emocjonalnym nie czuje się wcale dobrze.

Osoba cierpiąca na chroniczną depresję cierpi na tę patologię w ciszy i bez podejrzeń, dlatego może być ona tak niebezpieczna. W poniższym artykule opowiemy więcej o tym rodzaju depresji i o tym, jak może ona wpływać na stan fizyczny i psychiczny.

Co to jest przewlekła depresja?

Osoba cierpiąca na dystymię lub przewlekłą depresję charakteryzuje się tym, że przez większość dnia jest smutna i apatyczna. Inne wyraźne objawy to izolacja społeczna lub utrata zainteresowania życiem w ogóle. Przewlekła depresja lub dystymia jest o wiele bardziej niebezpieczna niż sama depresja.

Przewlekła depresja lub dystymia jest o wiele bardziej niebezpieczna niż sama depresja. W przypadku depresji przewlekłej ta patologia lub choroba trwa dłużej niż zwykła depresja, a jej objawy są mniej nasilone. Aby chorobę można było uznać za przewlekłą, musi ona trwać co najmniej dwa lata w przypadku dorosłych i rok w przypadku nastolatków. Najczęściej takie epizody depresyjne rozpoczynają się w okresie dojrzewania, choć mogą pojawić się później. Problem z przewlekłą depresją polega na tym, że jest ona trudna do zdiagnozowania. Objawy są łagodne i, jak wspomniano powyżej, chory może pozornie prowadzić normalne życie bez żadnych problemów.

Jak przewlekła depresja wpływa na człowieka?

Zdrowie emocjonalne ulega poważnemu pogorszeniu, ponieważ uczucie smutku utrzymuje się przez cały czas. Na nic nie ma rozwiązania, a zniechęcenie jest dość duże. Samoocena jest poważnie zaburzona i brakuje wiary w siebie.
Osoby cierpiące na taką depresję mają pesymistyczne spojrzenie na świat.

Problemy z koncentracją są dość powszechne i nie są oni w stanie podejmować żadnych decyzji. Na poziomie fizycznym są oni dość zmęczeni i mają wiele problemów z prawidłowym snem. Normalne jest, że nie mają prawie żadnej energii i są otępiałe. Zmieniają się nawyki żywieniowe i chory może przestać jeść lub jeść nadmiernie.
Zmianie ulega także sfera społeczna, ponieważ prawie nie podejmuje się prób prowadzenia życia rodzinnego lub wychodzenia z przyjaciółmi, aby się zabawić. Z czasem prowadzi to do izolacji społecznej i samotności w życiu codziennym.

Co robić, gdy osoba cierpi na przewlekłą depresję?

W leczeniu osoby cierpiącej na przewlekłą depresję ważne jest połączenie dobrej terapii z przyjmowaniem określonych leków. Uczęszczanie na terapię jest kluczem do poprawy poziomu emocjonalnego. Leki te poprawiają nastrój pacjenta. Specjalista jest odpowiedzialny za ustalenie dawek i czasu trwania leczenia farmakologicznego.

Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym i fizycznym przeczytasz w serwisie oblawa.pl.

Podsumowanie artykułu o przewlekłej depresji

Przewlekła depresja może obniżyć jakość życia, jeśli osoba ta nie jest odpowiednio leczona. Chory musi mieć predyspozycje do zmiany i ważne jest, aby otrzymał wsparcie od najbliższych mu osób. Jak wspomniano powyżej, objawy przewlekłej depresji często pozostają niezauważone, dlatego ważne jest, aby cały czas zwracać uwagę na wyraźne oznaki. Czasami sytuację pogarsza fakt, że nikt nie wie o istniejącej patologii.