Marnowanie czasu – z czego wynika
Co zabiera twój cenny czas? Otóż każdy z nas ma tyle samo czasu, doba dla każdego z nas ma tyle samo godzin, minut i sekund. Czas dla każdego z nas płynie tak samo. Jedna, co się dzieję, że to właśnie ty tego czasu nie masz? Znajomi rozwijają swoje pasję, uczą się nowego języka, otwierają biznesy, zakładają rodziny…A ty? Na nic nie masz czasu. Pomimo tego, że pracujecie w tej samej firmie, macie tą samą pozycję, jesteście tak samo uprzywilejowani. Co sprawia, że to ty właśnie nie masz czasu? Pewnie się nad tym nie zastanawiałeś, jednak warto to zmienić.
Warto, żebyś poznał złodziei którzy zabierają ci nie tylko czas, ale i pieniądze i zdrowie. Pieniądze? Czas to w końcu pieniądz – zwłaszcza gdy odkładasz na później założenie nowego, własnego biznesu lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych. Zdrowie? Jeśli nie masz na nic czasu, to żyjesz w chronicznym i permanentnym stresie, który odbija się na twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym. Do tego, zapewne nie masz czasu udać się na badania kontrolne luz zadbać o zbilansowaną dietę.
Jeśli jesteś ciekaw, kto zabiera twój czas krótko Ci ich przedstawię:
1. Prokrastynacja – Jest to stałe odkładanie zadań na później. Niestety prokrastynacja stała się wytłumaczeniem zwykłego lenistwa, choć nie zawsze przyczyną jest to, że nam się nie chce czegoś zrobić. Czasem jest ona związana z psychicznymi ograniczeniami lub lękiem przed porażką. Przez psychologów uznawana za zaburzenie psychiczne. Dlaczego? Ponieważ w dłuższej perspektywie może znacząco utrudniać nam życie i sabotować nasze plany.
2. Media społecznościowe- Badania donoszą, że poświęcamy na nie około 20 godzin tygodniowo. Jesteśmy od nich uzależnieni. Boimy się, że coś nas ominie. Uzależniamy się od ‘’bycia na bieżąco” oraz od zbierania lajków i głasków od nieznajomych, co znacząco wpływa na naszą samoocenę.
3. Zgadzanie się na każdą przysługę i pomaganie wszystkim dookoła- Skup się na sobie i ustal swoje własne priorytety. Daj sobie czas i szacunek, na jaki zasługujesz, znając swoje ograniczenia i wiedząc, kiedy powiedzieć „nie”. Twoi przyjaciele, nie będą cię nienawidzić, ponieważ odmówiłeś przysługi. A jeśli tak, to nie są dobrymi przyjaciółmi.
4. Perfekcjonizm- Marnuje on ogrom czasu i wpływa na rozwój zaburzeń psychicznych. Nie ma w tym świecie nic doskonałego, a stałe dążenie do perfekcji może doprowadzić do nerwicy lub depresji. Osoby, którymi rządzi perfekcjonizm są cały czas spięte i uważne co może odbić się negatywnie na zdrowiu. Do tego marnuje czas, ponieważ czasem wystarczy żeby coś było dobre… Dobra rzecz zrobiona w godzinę jest często lepsza niż ta “idealna” na którą ktoś poświęcił 120 godzin…
5. Niezdecydowanie – Zbyt często dzielimy włos na czworo, rozpisujemy godzinami wszystkie za i przeciw. Mamy w ciągu dnia miliardy decyzji do podjęcia. Od tego jaką koszulę założyć, co zjeść na obiad do tego w jakim banku wziąć kredyt. Dlatego powinniśmy odpuszczać nic nie znaczące konflikty i nie marnować energii na podejmowanie nic nie znaczących decyzji. Nikt nie zwróci uwagi na to w jakiej koszuli przyszliśmy do pracy. Czy była ona błękitna czy turkusowa.
6. Strach – Strach sprawia, że tracimy dużo czasu, więc w taki czy inny sposób musimy nauczyć się z nim stawić czoła. Zwłaszcza, jeśli chcemy zajść daleko w życiu.
Każdy powinien zrobić sobie rachunek sumienie i podsumować ile czasu dziennie marnuje i w jaki sposób można by ten czas lepiej spożytkować. Wnioski są zaskakujące.