Walka z nieśmiałością

Z pewnością czujesz się nieśmiały lub myślisz, że jesteś nieśmiały lub nieśmiała. Wbrew pozorom całkiem sporo osób jest nieśmiałych. Nieśmiałość to cecha wrodzona, która może dotykać od trzech do trzynastu procent ludzi.

Ale czy ty należysz do tych osób?


Zadaj sobie dwa podstawowe pytania: Czy masz trudności z nawiązywaniem relacji z ludźmi? Czy masz trudności z wyrażaniem swoich opinii i uczuć innym ludziom, z obawy przed odrzuceniem, krytyką lub wyśmianiem?

Jeśli tak, to znaczy, że jesteś nieśmiałą osobą.

Aby przezwyciężyć nieśmiałość, pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to rozpoznać, w których obszarach twojego życia jest obecna. To znaczy, co wywołuje w tobie strach i niepewność. Czy są to relacje społeczne, wystąpienia publiczne, rozmowa z kimś kto ci się podoba… Ważną rzeczą jest tutaj wiedzieć, jak zidentyfikować i rozpoznać, gdzie występuje problem.

Stopniowo staw czoła strachowi

Pamiętaj, że każda zmiana to proces. Praca nad zwalczaniem nieśmiałości i walka z nią może potrwać dłuższy czas. Warto bowiem stosować technikę małych kroków i zachować cierpliwość. Aby przestać być nieśmiałym, pierwszym krokiem, jest stawienie czoła strachowi przed relacjami z innymi. Nie skupiaj się na tym, że jesteś nieśmiały, staraj się nawiązywać relacje i konwersacje na tyle na ile potrafisz. Prawdopodobieństwo, że ktoś o tobie źle pomyśli jest naprawdę niewielka, ludzi mają własne życie i własne problemy. Ktoś mógł Cię zignorować, bo się śpieszył, lub miał słuchawki na uszach i po prostu cię nie słyszał.

Nie skupiaj się tak bardzo na akceptacji i aprobacie innych. Kiedy próbujesz się z kimś porozumieć, niezależnie od tego, czy wiesz, czy nie, po prostu bądź spontaniczny; to znaczy, staraj się być sobą. Nie staraj się zadowolić innych. Bądź szczery, bądź asertywny. Jeśli odczuwasz głęboki stres, trzęsą Ci się ręce najprostszą i najczęściej stosowaną metodą jest spokojne, głębokie oddychanie.

Nieśmiałość to nic innego jak strach i niepewność. Strach, który może mieć wiele powodów, w tym także to czego doświadczyłeś w dzieciństwie. To, na dłuższą metę uniemożliwia nam nawiązywanie kontaktów towarzyskich z innymi. Dlatego właśnie, warto walczyć z nieśmiałością, a jeśli nie jesteśmy wstanie tego zrobić samemu, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.