Fotografia przyrodnicza Tomasza Szyszko.

Posted by on 17, Maj 2016 in sekcja fotograficzna, wyróżnione-na-głównej | 0 comments

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Myśliborzu kontynuuje prezentację prac, związanych z naszym miastem fotografów. 11 maja br. otworzona została wystawa fotografii p. Tomasza Szyszko. Można na niej obejrzeć zdjęcia przedstawiające zwierzęta, w większości ptaki. Właściwie są to starannie i z rozmysłem wykonane portrety. Jak mówi autor, w fotografii przyrodniczej najważniejsza jest cierpliwość. Poza tym pokora i znajomość  terenu, bowiem w tej dziedzinie więcej jest chodzenia niż samego fotografowania, a człowiek notorycznie narażony jest na kontakt z komarami, pijawkami, na taplanie się w bagnach.

Rozmawiałem z Panem Tomaszem. Mówi, że zaczął fotografować jako dziecko, jego pierwszym aparatem była Praktica. Obecnie fotografuje Canonem  40D.  Jeśli chodzi o fotografię, jest samoukiem. Pytam, jak się dochodzi do takich fotografii?  Ważne jest rozpoznanie terenu, studiowanie literatury. Dużo też dają  rozmowy z ludźmi, mającymi podobne zainteresowania. Mistrzowie? Przede wszystkim Włodzimierz Puchalski, klasyk polskiej fotografii przyrodniczej. Zmarły tragicznie kilka lat temu wybitny fotograf przyrody Artur Tabor, i pochodzący z Dębna fotograf – podróżnik Paweł Chara. Pytam o jedno, szczególnie ulubione zdjęcie. Waha się, trudno mu któreś wskazać. W końcu decyduje się i podchodzimy do niemal monochromatycznej fotografii. Przedstawia zanurzone we mgle rozlewiska Odry i Myśli, płynące i lecące nisko łabędzie krzykliwe.  Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku parkowych łabędzi, pięknych, to prawda, ale też do znudzenia obfotografowanych. Tu widzimy dzikie ptactwo w jego naturalnym środowisku. Także kompozycja tego zdjęcia jest bardzo udana, wszystkie jego elementy znajdują się tam gdzie powinny, zgodnie z klasyczną regułą trójpodziału.

Więcej fotografii Pana Tomasza Szyszko,  w tym pokazujące pracę fotografa przyrody w terenie, można obejrzeć na stronie: www.tomaszszyszko.pl

Piotr Kowalski

 

DSC_1807_W3

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *